21. října 2024 v 18 hodin
Centrum pro současné umění Praha v prostorách kavárny
Rezervace místa zde.
Všem praktikujícím umělcům je určen seminář Jak na daně a pojištění v umělecké praxi?, který pořádá spolek Fair Art a Institut umění – Divadelní ústav v rámci projektu Czech Mobility.Info ve spolupráci s CSU Praha.
Zkušená daňová poradkyně, lektorka a autorka odborných publikací a článků Magdaléna Vyškovská v něm publiku pomůže zorientovat se ve složité problematice daňových a pojistných povinností, které pro aktivní tvůrce vyplývají z prodeje jejich uměleckých děl.
Během semináře se zaměříme mimo jiné na následující okruhy otázek:
Po přednášce bude prostor pro diskuzi.
Z kapacitních důvodů žádáme zájemce o návštěvu semináře o závaznou rezervaci na zde.
Vstup na akci je zdarma.
-------
Tato přednáška stejně jako veškeré aktivity Fair Art podporují: Hlavní město Praha, Státní fond kultury ČR, MČ Praha 7 a Rozvojový a podpůrčí fond GESTOR
Bylo publikováno druhé, revidované, vydání brožury Právo a umělecký svět. Základní pojmy a otázky práva duševního vlastnictví pro studenty uměleckých škol, kterou Fair Art připravil ve spolupráci s Vysokou školou umělecko-průmyslovou a Akademií výtvarných umění v Praze. Nové vydání nahrazuje verzi z roku 2016, která již nedokázala plně reflektovat aktuální vývoj na poli umění a práva. Publikace zároveň zohlednila široké nově nabyté znalosti a zkušenosti, které odborníci Fair Art získali během posledních sedmi let při zajišťování více než 300 přednášek, kurzů a seminářů. Veřejná distribuce publikace je předpokládána na podzim roku 2024, bližší detaily budou aktualizovány.
Odborný text: Michal Adamovský, Iva Javorská, Lukáš Holub
Grafické řešení: Kateřina Pravdová
Ilustrace: Vladimír Kokolia
Produktová fotografie publikace: Apoléna Typltová
Dílčí statistická data získaná prostřednictvím plošného dotazníkového šetření v rámci celé výtvarné scény v ČR (mapování MK k návrhům legislativních změn týkající se Statusu umělce), které v roce 2022 zrealizoval Fair Art spolu se spolkem Skutek a navázal na něj svými aktivitami v roce 2023 a 2024.
Tato nezisková organizace se sídlem v New Yorku (www.vlany.org) byla založena v roce 1969 s cílem poskytovat umělcům s nízkými příjmy a uměleckým organizacím pro bono právní služby s širokou škálou dalších aktivit (právní poradenství, vzdělávací programy, advokacii a alternativního řešení sporů). Od samého vzniku naší iniciativy hraje VLA roli mentora, se kterým můžeme konzultovat naše aktivity a obsah našich jednotlivých programů. VLA zároveň díky těmto vazbám a svým znalostem lokálního právního prostředí již v několika případech pomohla českým umělcům působícím v USA.